Paulina Derska

Kompozytorka, aranżerka, orkiestratorka

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku Kompozycja i Teoria Muzyki (dyplom z wyróżnieniem), Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku filologia hiszpańska z amerykanistyką filologiczną (dyplom z wyróżnieniem) oraz szkół muzycznych I i II stopnia w Łodzi w klasie perkusji i organów. Jej pasja do muzyki zaczęła się od muzyki użytkowej – soundtracków filmowych, z czasem poszerzając się o muzykę teatralną oraz niezależną. Zainteresowanie muzyką filmową spowodowało, że jej edukacja kompozytorska była regularnie uzupełniana na warsztatach związanych z tym tematem, takich jak: Hollywood Music Workshop (Wiedeń), Young Talent Award Masterclasses (Kraków), Fimucité Scoring Academy (Santa Cruz de Tenerife), British Academy of Film and Television (Londyn) czy też półroczne studia w Conservatorio EF Dall’Abaco (Werona). Jej niezwykle indywidualnie poprowadzona ścieżka rozwoju zaowocowała przyznaniem jej rezydencji artystycznej na Islandii przez Agatę Zubel-Moc oraz Michała Moca.

Chęć opowiadania historii za pomocą dźwięków zaowocowała stale rozwijającą się współpracą ze środowiskiem teatralnym. Spektakle z jej muzyką były wystawiane w takich teatrach jak:
– Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (’Hercia’),
– Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie (’Tajemniczy ogród),
– Teatr Miniatura w Gdańsku (’Piraci Dobrej Roboty’),
– Teatr Polski we Wrocławiu (’No fiction’),
– Teatr im. Jana Dormana w Będzinie (’Złota’),
– Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (’Bahamut’),
– Teatr Lalki i Aktora w Łomży (’Mała Syrenka’),
– Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu (’W beczce chowany’, 'Ryszard III’).

Jest też autorką muzyki do filmów krótkometrażowych (’Dom Ady’, 'Tama’, 'Niespodzianka’), dokumentalnych (’Terapia’), animacji (’Inner Feeling’) oraz podcastów radiowych (’Forsynt’, Latin-Amerikagruppene i Norge w Norwegii). Jednocześnie z powodzeniem rozwija karierę aranżerki – jest autorką aranży orkiestrowych 4 singli dla australijskiego śpiewaka operowego Paul’a Ettore Tabone (’Shallow’, 'You’ll never walk alone’, 'Sole’, 'The Unknown Child’). W przygotowaniu jest płyta zawierająca nowatorskie wersje arii operowych, utworów broadwayowskich oraz rozrywkowych, wzbogacona o autorski utwór kompozytorki: 'Adiós’. Album zostanie wydany nakładem wytwórni MGM.

Kompozytorka jest dwukrotną stypendystką programu LPP Erasmus (Universidad de Sevilla oraz Conservatorio EF Dall’Abaco w Weronie), Strefy Kultury Wrocław, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Fundacji Soroptimist za osiągnięcia artystyczne. Jest też laureatką konkurów kompozytorskich, z których najważniejsze to: Indie Film Music Competition (nagroda publiczności), World Cup in Composition – Viena (II miejsce w kategorii orkiestrowej) oraz Konkurs Orkiestrowy Akademii Muzycznej im K. Lipińskiego 2020 (I miejsce). Za swoje największe osiągnięcie artystyczne uważa swój Koncert Monograficzny, zorganizowany przez jej Alma Mater w maju 2022.

Jej innymi pasjami są żeglarstwo i języki obce – mówi płynnie po hiszpańsku, angielsku oraz włosku. Ulubionym językiem kompozytorki pozostaje jednak muzyka – i to za jej pomocą chciałaby opowiadać historie które oprą się biegowi czasu.