Paulina Derska

Kompozytorka, aranżerka, orkiestratorka

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na kierunku Kompozycja i Teoria Muzyki (dyplom z wyróżnieniem), Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku filologia hiszpańska z amerykanistyką filologiczną (dyplom z wyróżnieniem) oraz szkół muzycznych I i II stopnia w Łodzi w klasie perkusji i organów. Jej pasja do muzyki zaczęła się od muzyki użytkowej – soundtracków filmowych, z czasem poszerzając się o muzykę teatralną oraz niezależną. Zainteresowanie muzyką filmową spowodowało, że jej edukacja kompozytorska była regularnie uzupełniana na warsztatach związanych z tym tematem, takich jak: Hollywood Music Workshop (Wiedeń), Young Talent Award Masterclasses (Kraków), Fimucité Scoring Academy (Santa Cruz de Tenerife), British Academy of Film and Television (Londyn) czy też półroczne studia w Conservatorio EF Dall’Abaco (Werona). Jej niezwykle indywidualnie poprowadzona ścieżka rozwoju zaowocowała przyznaniem jej rezydencji artystycznej na Islandii przez Agatę Zubel-Moc oraz Michała Moca.

Chęć opowiadania historii za pomocą dźwięków zaowocowała stale rozwijającą się współpracą ze środowiskiem teatralnym. Spektakle z jej muzyką były wystawiane w takich teatrach jak:

  • Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (Hercia),
  • Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie (Tajemniczy ogród),
  • Teatr Miniatura w Gdańsku (Piraci dobrej roboty),
  • Teatr Polski we Wrocławiu (No fiction),
  • Teatr im. Jana Dormana w Będzinie (Złota),
  • Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (Bahamut),
  • Teatr Lalki i Aktora w Łomży (Mała Syrenka),
  • Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu (W beczce chowany, Ryszard III).

Jest też autorką muzyki do filmów krótkometrażowych (Dom Ady, Tama, Niespodzianka), dokumentalnych (Terapia), animacji (Inner Feeling) oraz podcastów radiowych (Forsynt, Latin-Amerikagruppene i Norge w Norwegii). Jednocześnie z powodzeniem rozwija karierę aranżerki – jest autorką aranży orkiestrowych 4 singli dla australijskiego śpiewaka operowego Paul’a Ettore Tabone (Shallow, You’ll Never Walk Alone, Sole, The Unknown Child). W przygotowaniu jest płyta zawierająca nowatorskie wersje arii operowych, utworów broadwayowskich oraz rozrywkowych, wzbogacona o autorski utwór kompozytorki: Adiós. Album zostanie wydany nakładem wytwórni MGM.

Kompozytorka jest dwukrotną stypendystką programu LPP Erasmus (Universidad de Sevilla oraz Conservatorio EF Dall’Abaco w Weronie), Strefy Kultury Wrocław, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Fundacji Soroptimist za osiągnięcia artystyczne. Jest też laureatką konkurów kompozytorskich, z których najważniejsze to: Indie Film Music Competition (nagroda publiczności), World Cup in Composition – Viena (II miejsce w kategorii orkiestrowej) oraz Konkurs Orkiestrowy Akademii Muzycznej im K. Lipińskiego 2020 (I miejsce). Za swoje największe osiągnięcie artystyczne uważa swój Koncert Monograficzny, zorganizowany przez jej Alma Mater w maju 2022.

Jej innymi pasjami są żeglarstwo i języki obce – mówi płynnie po hiszpańsku, angielsku oraz włosku. Ulubionym językiem kompozytorki pozostaje jednak muzyka – i to za jej pomocą chciałaby opowiadać historie które oprą się biegowi czasu.