Pogranica to opowieść o tym co się stało i dalej dzieje na polsko-białoruskim pograniczu. Scenariusz powstał na podstawie rozmów z mieszkańcami i aktywistami działającymi na Podlasiu. Gdy politycy decydują o referendum, a na części polskiej granicy zbudowany został płot, spektakl stawia pytanie o to gdzie w tym wszystkim znajdujemy się my, zwykli ludzie od których czasami zależy życie drugiego człowieka.
Premiera: 08.07.2023, Instytut im. J. Grotowskiego,Wrocław
Więcej na temat spektaklu: link
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród. W powieści została przedstawiona historia małej Mary, która z powodu epidemii straciła dom i rodziców. Przybywa do swoich krewnych, gdzie poznaje Colina – chorego chłopca. Razem odkryją magię tytułowego ogrodu. Jednak w naszej adaptacji jest on przede wszystkim miejscem przemiany – spektakl koncentruje się na opowieści o wychodzeniu z zamkniętego świata smutku i izolacji do życia pełnią, przypomina o wadze relacji z naturą oraz drugim człowiekiem.
Premiera: 04.03.2023, Teatr im. H. Ch. Andersena, Lublin
Więcej na temat spektaklu: link
Koncert monograficzny był wydarzeniem wieńczącym moje studia na kierunku kompozycja we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Pierwsze trzy utwory składały się na tryptyk 'Pożegnanie’, będący muzycznym zapisem emocjonalnej podróży przez skomplikowaną relację. Każda z części opisywała kolejny z etapów godzenia się z tym co się stało, nawiązując do przeżywanych w danym momencie stanów emocjonalnych. Kolejnym utworem były 'Wariacje przez czas’, będące impresją na temat passacagli, wędrówką tematu przez czas i kultury. Ostatnim punktem programu była projekcja filmu krótkometrażowego Fauve z napisaną w ramach re-scoringu ścieżką dźwiękową. Pełny opis programu – pod linkiem wydarzenia.
Data: 26.05.2022, sala koncertowa AMKL, Wrocław
Link do wydarzenia: link
Scenariusz spektaklu 'Złota’ powstał na podstawie baśni braci Grimm 'O Rybaku i Złotej Rybce’. Ta prosta z pozoru historia małżeństwa rybaka oraz jego niespełnionej i zachłannej żony podejmuje bardzo istotny temat szczęścia. Sztuka opowiada o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia, a także o życiu w zgodzie z naturą i tym, co podpowiada serce. Została dodatkowo wzbogacona o wątek ekologiczny, zwracając uwagę na problem zanieczyszczenia wód oraz jego skutki. W warstwie plastycznej podkreślają to lalki wykonane z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyclingu.
Premiera: 05.03.2022, Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana, Będzin
Więcej na temat spektaklu: link
’No Fiction?’ to spektakl inspirowany prawdziwymi historiami o tym co robiliśmy w zamknięciu w czasie pandemii. Opowiada o 3 skrajnie różnych sąsiadkach, które zamknięte z dnia na dzień w swoich domach, muszą nauczyć się żyć w nowych warunkach… i to w dodatku obok siebie. W swoich „czterech ścianach”, budują nowe światy pełne dziwactw i skrajności które cały czas nosiły w sobie, a które zaczynają powoli z nich wychodzić, rozkręcając się z każdym dniem zamknięcia coraz bardziej. „Temperatura” wzrasta gdyż bohaterki za pomocą działań i dźwięków dochodzących zza ściany nieustannie na siebie oddziałują, tak samo jak krążąca wokoło władza, która bełkocząc, próbuje sterować światem i bohaterkami. Jako widzowie zaglądamy do tych światów trochę przez dziurkę od klucza – obserwując absurd, w którym sami znaleźliśmy się wskutek pandemii.
Premiera: 27.02.2021, Czasoprzetrzeń, Wrocław
Więcej na temat spektaklu: link
Spektakl powstał z okazji 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej. Scenariusz został napisany na podstawie książki Joanny Mueller, nawiązującej swoimi językowymi zabawami do zabiegów Brzechwy czy Wawiłowa. Autorka z chęcią sięga do języka dziecka XXI wieku które – jak 'lewek łażący po levelach’ – zmaga się z nowoczesną technologią oraz internetowym hejtem. Głównymi bohaterami są Kacper oraz jego oddalona emocjonalnie mama którzy – wraz z tytułowymi Piratami Dobrej Roboty – wyruszają w pełną przygód podróż aby odnaleźć skarb, jakim jest faktyczne bycie blisko z drugim człowiekiem.
Premiera: 26.06.2021, Teatr Miniatura, Gdańsk
Więcej na temat spektaklu: link
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena o młodej Syrence dorastającej w królestwie morskim którego władcą jest jej ojciec. Tytułowa bohaterka wkracza w okres dojrzewania i buntu, pragnie doświadczyć tego, co nieznane, obce oraz niezwykłe dla jej podwodnego świata. W dniu swoich urodzin łamie podstawową zasadę i wypływa na zewnątrz. Zachwyca się słońcem, tańcem i spotyka Księcia. Okazuje się jednak, że ten świat nie jest perfekcyjny, a ludzie zapomnieli, jak żyć w zgodzie z naturą. W spektaklu obecny jest też wątek ekologiczny – surrealistyczna scenografia z jednej strony zachwyca pięknem, ze względu na bezpośrednie inspiracje światem morskich głębin, z drugiej jednak pokazuje ogrom zanieczyszczeń środowiska spowodowany przez ludzi.
Premiera: 27. 09. 2020
Więcej na temat spektaklu: link
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie dramatu Ryszard III W. Szekspira. Nie jest to opowieść o krwawym tyranie, który przemocą wdziera się na tron. On tylko korzysta z okazji, którą stwarza mu społeczeństwo, zbyt skoncentrowane na własnych korzyściach i interesach. Tekst Szekspira stał się pretekstem do zbudowania uniwersalnej metafory wspinaczki po szczeblach kariery. Nieważne, czy ma ona miejsce w angielskim królestwie, w instytucji podrzędnego teatru czy współczesnym państwie. Mechanizm i konsekwencje pozostają te same.
Premiera: 19.05.2019, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu
Więcej na temat spektaklu: link
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie dramatu R. Jarosza. Jego sztuka, wykorzystująca motywy fińskich ludowych przypowieści opowiada prostą, surową historię o Matce, Ojcu i Synu. Jak odchować, wychować poczęte dziecko – pytają z troską Rodzice. Schować, odizolować od zła świata zewnętrznego. Chowany w beczce Syn powinien być lepszy, mądrzejszy od Matki i Ojca. Niestety, wiedza nabyta w beczce na niewiele się zda we współczesnym obojętnym, pozbawionym życiodajnych korzeni świecie. Komentator wydarzeń to postać niezwykła, magiczna i realna jednocześnie. Pies – wierny, mądry towarzysz człowieka, związany z Naturą, doświadczający skutków ucywilizowania. Bo jest to także historia ludzi, którzy zatracili kontakt z tym, co pierwotne, biologiczne, naturalne i teraz zdają się pogubieni i samotni w stworzonym przez siebie świecie.
Premiera: 19.06.2019, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu
Więcej na temat spektaklu: link
Hercia to uniwersalna opowieść o samotności, utracie kogoś bliskiego, budowaniu relacji i zaangażowaniu w pomoc słabszym. Dwójka bohaterów, dojrzały mężczyzna oraz nastolatka, spotykają się przy grobie tytułowej Herci. Ich historie oparte zostały na autentycznych wypowiedziach, z wykorzystaniem metody verbatim. Spektakl został zrealizowany w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach” (październik 2018 – luty 2019) pod opieką artystyczną Krzysztofa Kopki.
Premiera: 15.02.2019, Instytut im. J. Grotowskiego, Wrocław
Więcej na temat spektaklu: link
Scenariusz spektaklu powstał na podstawie powieści Duma i uprzedzenie J. Austen. Sztuka pokazuje wizję świata i uczuć w dalekiej-niedalekiej przyszłości. W siedzibie firmy Pride&Prejudice spotykają się androidki na sprzedaż z ludźmi. Mężczyźni wybierają typ kobiety do wzięcia. W świecie przedstawionym w spektaklu ludzie i roboty to jedna rasa. Stąd, już na innym niż w XIX-wiecznej Anglii gruncie, pojawiają się wciąż aktualne pytania – czy inne warstwy społeczne naprawdę tak się od siebie różnią? Czy inaczej odczuwamy miłość? Mimo, że znajdujemy się w dalekiej przyszłości, w której po wielkiej katastrofie ekosystem uległ zaburzeniu, konwenanse dotyczące kobiet są wciąż żywe.
Premiera: 03.03.2018 Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu
Więcej na temat spektaklu: link